Strony

MYDŁO
Tłuszcze to mieszaniny estrów wyższych kwasów karboksylowych i glicerolu, np. tripalmitynian glicerolu.
Jak otrzymać mydło - reakcja zmydlania tłuszczu, czyli reakcja otrzymywania mydła z tłuszczu i wodorotlenku sodu
tłuszcz + wodorotlenek sodu --> mydło sodowe + glicerol
Substancje powierzchniowo czynne zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy. Najbardziej znaną substancją powierzchniowo czynną jest mydło.
Mydła to sole kwasów karboksylowych, np. oleinian sodu, palmitynian potasu.
Rodzaje mydeł: LITOWE (składniki zagęszczające smary), GLINOWE (impregnacja bawełnianych tkanin z których się szyje nieprzemakalną odzież,plecaki,namioty), POTASOWE (płyny do prania, mydła o właściwościach antybakteryjnych), SODOWE (mydła toaletowe w kostkach), MAGNEZOWE (szampony,płyny do kąpieli, mydła w płynie)
ODCZYN PH MYDŁA
ph9. Odczyn zasadowy. Mydła o takim odczynie neutralizują kwaśny odczyn skóry

PH8-PH14 - zasada,PH0-PH7 - kwas.

MECHANIZM USUWANIA BRUDU
1)powstawanie piany
Podczas prania  roztwór zostaje napowietrzony. Jony mydła, skupiając się, tworzą micele, w których sązamknięte pęcherzyki powietrza - powstaje piana.
2) 
A.Hydrofobowe ogony jonów mydła wnikają w cząstki brudu.
B. Tarcie i mieszanie ułatwia oderwanie cząstek brudu z tkaniny.
C. Jony mydła zamykają w miceli oderwany brud,
D. Brud zostaje usunięty z tkaniny.
USUWANIE BRUDU
Mydło tworzy otoczkę wokół cząstki brudu, a pęcherzyki piany ułatwiają unoszenie go na powierzchnię wody.
Tworzenie się piany na powierzchni wody.
Jony mydła w wodzie tworzą skupiska (micele) wewnątrz których zamknięty jest pęcherzyk powietrza.
Woda twarda to woda która zawiera kationy wapnia i magnezu.
Mydło nie pieni się w wodzie twardej

EMULSJE
Emulsja powstaje w wyniku mieszania dwóch nierozpuszczających się w sobie  cieczy, z ktorych jedna zostaje rozpuszczona w drugiej, np. wody i oleju. Tworzenie się emulsji ułatwia emulgator, czyli substancja która otaczając cząsteczki jednej cieczy - uniemożliwia ich ponowne łączenie się.
Można wyróżnić dwa rodzaje emulsji, pierwsza to W/O, czyli woda w oleju (woda połączona z emulgatorem rozproszona w oleju)kremy natłuszczające. Druga zaś to O/W czyli olej w wodzie (krople oleju połączone z emulgatorem rozprasza się w wodzie). np. kremy nawilżające.
Jakie mogą być emulsje? Można sporo wymieniać... Z jedzenia: mleko, masło, majonez...; lekarstwa, środki czyszczące, lakiery do paznoci, kremy kosmetyczne nawilżające i natłuszczające; kremy, balsamy, mleczka..

KOSMETYKI
Wszyscy wiemy, że kosmetyki służą nam przede wszystkim do oczyszczania i upiększania naszego ciała, oraz ochrony skóry przed działaniem szkodliwych szkodników. Kosmetyki mają swoją rolę. Przede wszystkim pełnią rolę higieniczną, estetyczną jak i kulturowo-cywilizacyjną .
Pełnią funkcje : OCZYSZCZAJĄCĄ (mydła,żele,kremy,pasty,płyny)
PIELĘGNUJĄCĄ (kremy,balsamy,żele)
UPIĘKSZAJĄCĄ (tusze,szminki,lakiery, farby do włosów)
ZAPACHOWĄ (perfumy, wody perfumowane, toaletowe i kolońskie)
Ważne są składniki kosmetyków. Są składniki bazowe takie jak woda, alkohol i tłuszcz, oraz pomocnicze, czyli emulgatory, konserwanty i barwniki.
Jak odczytuje się skład kosmetyków? Ich skład podaje się według systemu IMCI (Międzynarodowego Nazewnictwa Składników Kosmetycznych). W tym systemie stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych i łacińskie nazwy roślin. Na pierwszym miejscu wpisuje się składnik, którego jest najwięcej.
Podajmy przykładowo nazwę, polską nazwę i rolę składnika :
AQUA - WODA - rozpuszczalnik
ALCOHOL - ALKOHOL - rozpuszczalnik
SODIUM POLMATE - PALMITYNIAN SODU - myjąca

ŚRODKI MYJĄCE I PIORĄCE
ŚRODKI CZYSTOŚCI A 
ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE
Image result for SRODKI MYJACE PIORACE
CZYM UMYĆ SZKŁO I CO STOSOWAĆ DO UDROŻNIENIA RUR
Szkło należy umyć roztworem właściwym substancji powierzchniowo czynnej w wodzie bez dodatków środków ściernych. Do udrożnienia rur należy zastosować wodorotlenek sodu, NaOH w postaci gęstego płynu.
CZYM WYCZYŚCIĆ POWIERZCHNIE METALOWE
Powierzchnie metalowe czyści się za pomocą m..in: szczotek, środków czystości, których składniki reagują ze składnikami zanieczyszczeń. Przedmioty ze srebra myje się w gorącym roztworze wody octu i sody oczyszczonej.
NA CZYM POLEGA ZJAWISKO EUTROFIZACJI
Eutrofizacja jest intensywnym rozwojem roślin i mikroorganizmów wodnych na skutek wzrostu zawartości w wodzie składników odżywczych zawartych w środkach piorących.